تبلیغات
سایبان اندیشه - همه چیز درباره کودک درون

آسمان بسیار زیباست، اما بسی زیباتر است آن کس که این زیباترین سایبان را آفرید.


Admin Logo
themebox Logo

تاریخ:پنجشنبه 24 مرداد 1392-ساعت 11 و 17 دقیقه و 21 ثانیه

نویسنده :احمد عباسی

همه چیز درباره کودک درون

 

 کاشف کودک درون

اریک لنارد برنشتاین ( که بعد‌ا وقتی تبعه آمریکا شد، خودش اسمش را کرد اریک برن)، سال 1910 در مونترال کانادا به دنیا آمد. وقتی پدرش مرد، به توصیه مادرش رفت و راه پدر را در آمریکا ادامه داد و  پزشک شد و خیلی دقیق‌تر روانپزشک. با اتمام تحصیل در روانپزشکی،  اریک وارد ارتش آمریکا شد تا به‌عنوان روانپزشک در ارتش این کشور خدمت کند.

اولش او هم مثل تمام هم دوره‌ای‌هایش از روانکاوی فروید خوشش آمد و بعد کم‌کم مثل تمام روان‌شناسانی که بعد از فروید نظریه دادند، یک نظریه ساده و جمع‌و‌جور درمورد روابط آدم‌ها ارائه داد و اسمش را گذاشت:

( نظریه تحلیل متقابل رفتار  Analysis Transactional یا TA)

او 6 سال قبل از مرگش، یعنی در 1964، کاری کرد کارستان و کتابی نوشت به نام ( بازیه ) و هرچه را که می‌خواست بگوید ریخت توی این کتاب. کتابش مثل اسب فروخت و به‌ خیلی از زبان‌های دنیا ازجمله فارسی ترجمه شد. کودک درون، بالغ درون و والد درون مفاهیمی بودند که اولین‌بار اریک برن درکتاب‌هایش آن ها را آفرید و درموردشان حرف زد.

کودک درون

اسمش رویش است؛ آن بخش از وجود ماست که دوست دارد کودکی کند؛ یعنی این که تمایل دارد درست مثل یک بچه سرزنده و با هیجان باشد. کودک درون ماست که ما را وا می‌دارد از خودمان خلاقیت نشان دهیم، شعر بگوییم، شوخی کنیم، در هپروت تخیلات‌مان سر کنیم و بچه بازی در بیاوریم. کودک درون ماست که قهر می‌کند، ناز می‌کشد و یکهویی بهانه کوه و دشت می‌گیرد.

 اما چیزی که مهم‌تر از خود کودک درون است، انواع آن است. ما 2 نوع کودک درون داریم؛ کودک‌سازگار و کودک طبیعی. آن که هی می‌گویند کودک درونت را دریاب، منظورشان کودک طبیعی درون است. اما کودک سازگار اصلا چیز خوبی نیست چون که کاملا تحت تاثیر والد است؛ یعنی نوعی از کودکی‌کردن که والدین آدم دوست دارند و کاملا تحت سلطه است. یادتان باشد که کودک طبیعی کاملا شاد و سرحال و بشاش است و اگر هم پرخاشگری می‌کند، به‌هرحال خودش است اما کودک سازگار فقط دارد دیکته والدین خودش و جانشینان والدین‌اش در اجتماع ( از معلم گرفته تا همسر) را اجرا می‌کند و فقط هدفش مقبول‌بودن است. هنرمندها و آن ها که به قول معروف اهل عشق ‌و حال هستند، به کودک طبیعی درونشان حسابی راه می‌دهند.

 بالغ درون

(بالغ)، بخش به ‌اصطلاح عاقل شخصیت ماست؛ بخشی که تصمیم‌های منطقی می‌گیرد، اطلاعات را پردازش می‌کند، با دیگران رابطه محترمانه برقرار می‌کند و کلا واقع گراست. ما اوقاتی که داریم مثل بچه آدم یک بحث منطقی را با دیگران راه می‌اندازیم، به بخش بالغ درون‌مان راه داده‌ایم. آدم‌هایی که به منطقی بودن مشهور هستند، به بالغ درون‌شان خیلی راه می‌دهند.

  والد درون

هرچه پیش‌داوری، تعصبات و باورهای خشک در کله مبارک شماست، برای همین والد درونتان است. تمام باید و نباید‌ها و دستورالعمل‌های بی‌چون و چرای وجودتان از جانب والد درون صادر می‌شود. والد درون هم در رابطه با خود آدم و هم در رابطه با دیگران 2تا کار می‌تواند انجام دهد؛ اولی این است که کنترل کند؛ یعنی این که هی به آدم سخت بگیرد، اذیت کند و گیر بدهد. اما والد دوم برعکس است؛ یعنی این که از تو و تصمیماتت حمایت کرده و تو را نوازش می‌کند.

این 2تا کار دقیقا کارهایی هستند که هم زمان والدین ما در زندگی واقعی‌مان درمورد ما انجام می‌دهند و برای همین اریک برن اسمش را گذاشته والد درون. یادتان باشد آدم‌هایی که عزت‌نفس پایینی دارند و از خودشان هم بدشان می‌آید، به این والد کنترل‌کننده‌شان خیلی راه داده‌اند.

کودک، بالغ و والد در رابطه‌های اجتماعی

حالا سوال این است که این کودک، بالغ و والد به چه دردی می‌خورند؟

اولی که در صفحه قبل توضیح دادیم این بود که بعضی از انواع شخصیت را می‌توان با آن توجیه کرد.

 دوم این که کلا اریک برن می‌گوید آدم بهتر است در شرایط مختلف به تمام جنبه‌های شخصیت‌اش راه دهد و سوم هم این که این سه  بخش از شخصیت می‌تواند ما را در درک روابط انسانی کمک کند. چطور؟

اریک برن می‌گوید وقتی که 2 تا آدم رو به ‌روی هم قرار می‌گیرند، انگار دو  شخصیت 3 بخشی روبه ‌روی هم قرار گرفته‌اند.

هر کسی یک جنبه از این سه‌ بخش را وارد رابطه  می‌کند. او می‌گوید ما در ساده‌ترین شکل می‌توانیم 6 نوع رابطه اجتماعی داشته باشیم:

 1- کودک کودک

وقتی که شما دارید با دوستان آب بازی می‌کنید، وقتی که شروع می‌کنید به تعریف جوک و اس‌ام‌اس خواندن برای هم دیگر و وقتی با هم شوخی‌های پاستوریزه می‌فرمایید، دارید وارد یک رابطه  کودک کودک می‌شوید.

2- بالغ کودک

این هم وقتی است که یک طرف رابطه دارد با منطق‌اش حرف می‌زند و می‌خواهد تصمیمات منطقی بگیرد اما طرف مقابل هی می‌خواهد قضیه را عاطفی کند و با گریه‌کردن و لوس‌بازی و نازکشیدن، بازی را به نفع خودش تمام کند. مثلا تصور کنید که آقای شوهر دارد یک قضیه را برای زنش توضیح می‌دهد و از او می‌خواهد که در این راه کمکش کند اما یک ‌دفعه زن می‌زند زیر گریه و می‌گوید که تو اصلا به فکر من نیستی و به من توجه نمی‌کنی و الی آخر.

3- بالغ بالغ

در این رابطه هم ما و هم طرف مقابل‌مان منطقی هستیم و همه چیز مطابق منطق  پیش می‌رود و عاطفه دخالتی در رابطه ندارد. مثلا وقتی که ما با استادمان در مورد یک مفهوم آماری حرف می‌زنیم، احتمال دارد این بازی را راه انداخته باشیم.

4- والد کودک

تا حالا هر دو طرف بخش‌های مشابه شخصیت‌شان را می‌گذاشتند وسط اما امان از وقتی که یک نفر یک بخش از شخصیت‌اش و دیگری یک بخش دیگر را می‌آورد توی میدان. در رابطه والد - کودک، یک طرف رابطه، نقش پدر و مادر را بازی می‌کند و نفر دیگر می‌رود در لاک کودکی‌اش.

در بدترین حالتش (و متاسفانه رایج‌ترین‌اش) والد جنبه سختگیرش را می‌آورد وسط و هی امر و نهی می‌کند و کودک بخش سازگارش را، و هی می‌گوید چشم، چشم، شما درست می‌فرمایید.

اما رابطه والد- کودک همیشه این‌قدر هم وحشتناک نیست؛ کافی است که والد جنبه حمایت‌گرش را وارد کند و (کودک) طرف مقابل، خودش را لوس کند. در این حالت چیزی شکل می‌گیرد که (اریک برن) اسمش را گذاشته (نوازش) و معتقد است که همه ما آدم‌ها به نوازش‌کردن و نوازش‌شدن احتیاج داریم.   

5- بالغ والد

این رابطه  هم خیلی رایج است؛ یعنی وقتی یک طرف دارد با منطق رفتار می‌کند یا حرف می‌زند، طرف مقابل شروع می‌کند به انتقادهای سختگیرانه، خندیدن و مسخره‌ کردن و هره ‌بازی. مثلا تصور کنید یک نفر دارد سخنرانی می‌کند که یک دفعه یک نفر از وسط جمع شروع می‌کند به بلند بلند خندیدن و انتقاد‌کردن و مسخره ‌کردن سخنران.

6- والد والد

در بازی والد - والد هر دو طرفمان می‌خواهیم ژست یک بزرگ سال چیزفهم را بگیریم. اگر والد حمایت کننده‌مان وسط باشد، مثالش می‌شود حرف زدن درمورد آب و هوا و تایید هم دیگر و گفتن به به! به به! به هم. اما خدا نکند والد کنترل‌کننده بیاید وسط؛ آن وقت است که دعوا شروع می‌شود و هرکس می‌خواهد حرف‌های خودش را به کرسی بنشاند. همه می‌روند در نقش پدر و مادر سختگیر گذشته.نظرات() 
https://gynaecologischekankervragen.nl/titan-gel-gold/
شنبه 5 مرداد 1398 ساعت 04 و 52 دقیقه و 49 ثانیه
At home an added type of surgical procedure, an stab is manufactured on the way to withdraw the skin from the male organ as well
as put reproduction or maybe scientific cells on all sides
of the item for you to spread their boundary. Persons could get
plain affects using this surgery, which thin the manhood next make it to lovemaking extra intractable.
(3)
Furthermore one more individual may be the horrid male member growth tablet.
Those would be the individual so as to do not give anyone any
ends in calls connected with penile improvement but turn out origin you injury.

Many of them befall merchandises connected with lack of education. They
take place manufactured by folks exactly who will not have sufficient information just about penis growth
supplements but be adamant scheduled doing them nevertheless as a consequence find
yourself devoting his or her abusers harm.
Penis-Training? Okay, however lone with all the perfectly trick!

We've got tried out the 1st extender whoever value may be verified beside survey - right here you'll find the amaze outcomes.

The body cavernosum encircles the body spongiosum, continues
via absolutely in the rear the glans to the pelvis and is also
driven a wedge between in 2 slots provided of which confer
towards justified also sabbatical ischial tuberosity (the bone fragments what is the best men be placed).
Niamh
یکشنبه 30 تیر 1398 ساعت 17 و 55 دقیقه و 59 ثانیه
Can it seem like everyone you already know is located in the partnership witout a doubt, thereby dropping the probability of meeting a celebrity via
the ‘couple’ comrades? L . a . be capable of someday
look like a conurbation gulfed: a single for your combine the other
to the singles. Couples what's more any walk the following jointly or perhaps hit
upon each other manner further hurriedly than you will discover
car park never-endingly ones street. Once they brace ahead, Goodness assist you looking to horn in on the get-together period.
feet pain
یکشنبه 26 شهریور 1396 ساعت 03 و 42 دقیقه و 15 ثانیه
You are so awesome! I don't think I've truly read through anything
like that before. So wonderful to find someone with
some original thoughts on this topic. Seriously..
thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the web, someone
with a little originality!
katygomoran.hatenablog.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 ساعت 08 و 45 دقیقه و 34 ثانیه
Normally I do not read article on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do
it! Your writing style has been amazed me. Thanks, quite nice post.
http://maudemlenar.wordpress.com
شنبه 14 مرداد 1396 ساعت 10 و 42 دقیقه و 18 ثانیه
Great work! That is the type of information that should be shared around the net.
Disgrace on Google for not positioning this post higher!

Come on over and seek advice from my web site . Thanks =)
saideh
پنجشنبه 23 بهمن 1393 ساعت 20 و 04 دقیقه و 28 ثانیه
متاسفانه تو خونه ما والو والد زیاده و کمی نگرانم.مخصوصا اینکه الان لیسانس روانشناسی بالینی هم دارمو بیشتر درک میکنم این چیزارو برام کمی سخت شده وضعیت.حالا قراره تو کلاسای TAشرکت کنم وتاثیر خوبی رو بگیرم.تعریف این کلاسارو زیاد شنیدم.هرچندفرهنگ غربی هم متاسفانه با اون ترکیب شده اما تاثیرشونا خوداگاه میذاره.پیشنهاد میکنم که امتحان کنید بیضررنیست.ممنون از سایت خوبتون.
مینا سادات
پنجشنبه 24 مرداد 1392 ساعت 12 و 05 دقیقه و 28 ثانیه
سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت میتونی به آدرس زیر ثبتش کنی تا من و بقیه بازدید کنندگان بتونیم هر روز بهت سر بزنیم محلی که وبلاگتو ثبت میکنی بزرگترین دایرکتوری وبلاگ نویسان ایران هست و پر بازدید ممنون
mostafa
پنجشنبه 24 مرداد 1392 ساعت 11 و 35 دقیقه و 46 ثانیه
سلام جالب بود
به منم سر بزن
فدات
بای
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر